BigPipe – moduł Drupala przyśpieszający wyświetlanie statycznych elementów stron

Dodane przez AdrianM - wt., 10/17/2017 - 08:02
bigpipe_moduł_drupal_logo_epointer.pl

Szybkość ładowania stron ma pozytywny wpływ na interakcje, doświadczenia użytkownika z witryną (UX) oraz na skuteczność pozycjonowania (SEO). Aby zauważalnie zwiększyć szybkość wyświetlania powtarzalnych elementów stron zbudowanych na Drupalu, w CMF-ie wystarczy zainstalować moduł BigPipe. Technologię tę jako pierwszy wykorzystał Facebook.

 

 

Sposób działania

Domyślnie Drupal 8 podczas renderowania strony wysyła odpowiedź (wyświetlenie całej strony w przeglądarce użytkownika) dopiero gdy przetworzy wszystkie części dynamiczne (strategia Single Flush). BigPipe do renderowania statycznych części witryny wykorzystuje za pierwszym razem serwer, a przy następnych wczytywaniach pamięć cache przeglądarki. Moduł powoduje, że zapamiętane po stronie użytkownika stałe elementy witryny są wyświetlane bez oczekiwania na elementy dynamiczne. Całość jest ładowana w tym samym czasie co bez BigPipe, jednak dzięki modułowi użytkownik może szybciej zapoznać się z elementami statycznymi, a elementy spersonalizowane pojawiają się jako następne po odpowiedzi serwera. Sposób działania obrazuje film porównujący ładowanie strony zbudowanej na Drupalu z wyłączonym modułem i po jego aktywowaniu:

https://youtu.be/JwzX0Qv6u3A

 

Instalacja

Od Drupala 8.3 moduł w wersji stabilnej jest domyślnie dodany do core’a, ale nieaktywny. Dla starszych wersji CMF-a BigPipe można pobrać ze strony:

https://www.drupal.org/project/big_pipe_sessionless

pobieranie_modułu_bigpipe_drupal_epointer.pl

 

Po skopiowaniu linku do pobrania modułu, logujemy się na konto administratora strony, przechodzimy do modułów /admin/modules/install. Po wklejeniu linku w polu „Instalacja z adresu URL” klikamy „Instaluj”.

instalacja_bigpipe_drupal_epointer.pl

 

Jeśli mamy wersję 8, możemy od razu przejść do modułów /admin/modules i upewnić się czy Dynamic Page Cache jest aktywowany (czy jest przy nim "haczyk").

aktywowanie_dynamic_page_cache_epointer.pl

 

Następnie zaznaczamy na liście moduł BigPipe (oraz Dynamic Page Cache jeśli nie jest jeszcze aktywny) i wybieramy „Instaluj”. Po instalacji BigPipe nie wymaga żadnej konfiguracji i natychmiast można sprawdzić efekty jego działania.

 

Źródła:

https://www.drupal.org/docs/8/core/modules/bigpipe/overview

https://dri.es/bigpipe-no-longer-just-for-the-top-50-websites