Windows Repair – zalecane narzędzia i czynności przed naprawami systemu

Dodane przez AdrianM - ndz., 10/01/2017 - 19:05
tweaking.com_windows_repair_epointer.pl

Program twórców strony Tweaking.com ­– Windows Repair nie tylko automatyzuje proces naprawy błędów wybranych składników systemu, ale wskazuje także jakie kroki na początku należy podjąć, aby zmaksymalizować szanse powodzenia. Przypomina on również, aby przed użyciem programów ingerujących w rejestr i pliki systemu, koniecznie utworzyć kopie bezpieczeństwa.

 

Pobranie programu

Tweaking.com – Windows Repair możemy pobrać bezpośrednio ze strony producenta: http://www.tweaking.com/content/page/windows_repair_all_in_one.html. Do wyboru mamy instalkę i wersję portable, którą można uruchamiać z dysku twardego albo mieć pod ręką na pendrive'ie. Warto zwrócić uwagę, że wersja przenośna, bez instalacji nie dodaje wpisów do rejestru systemowego, nie powodując tym samym jego zbędnej nadmiarowości. Do komercyjnego użytku musimy zakupić licencję. Windows Repair Pro w odróżnieniu od wersji Free posiada m.in. dodatkowe narzędzia naprawy (o 15 więcej niż wersja darmowa), automatycznie się aktualizuje, czyści pamięć podręczną czy sprawdza pozostałości po odinstalowanych sterownikach.

pobieranie_tweaking.com_windows_reapair_epointer.pl

 

Przygotowanie komputera do naprawy

Step 1

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek naprawy producent zaleca wykonanie 4 kroków, mających zmaksymalizować szanse powodzenia operacji. Po instalacji i uruchomieniu programu klikamy w „Go To Step 1”. Zostajemy poinformowani o konieczności zresetowania komputera w taki sposób, aby nie przechowywał ładunków elektrycznych. Głównym celem tego zabiegu jest oczyszczenie pamięci podręcznej, aby jej niestabilność nie wpływała na przebieg naprawy. Aby tego dokonać wystarczy wyłączyć system i odpiąć od komputera źródło zasilania, a w przypadku laptopów, wyjąć także koniecznie baterię. Kiedy już to uczynimy, wciskamy kilka razy przycisk zasilania. W ten sposób obwody zostaną pozbawione zgromadzonych ładunków. Na pewno sami mieliście do czynienia z sytuacją albo słyszeliście, że ktoś przyniósł komputer do serwisu i kiedy chciał zobrazować usterkę, sprzęt zaczął działać poprawnie. To właśnie dzięki takiemu elektrycznemu resetowi, który w tym przypadku wykonał się samoistnie. Pamiętajmy o tym, kiedy coś nam zaszwankuje.

 

Step 2

Drugi krok nie jest obowiązkowy, nie naprawia usterek. Uruchomiony skan sprawdza 3 części systemu, które mogą zakłócić naprawę, a także identyfikuje inne potencjalne błędy. Pierwsza część sprawdza wszystkie brakujące lub uszkodzone pliki pakietów Windows, które mogą uniemożliwić uruchomienie np. Windows Update. Druga część sprawdza dowiązania w systemie (reparse points). Trzecia skanuje środowisko systemu określając lokalizację określonych plików i narzędzi.

windows_repair_skan_epointer.pl

 

Step 3

W trzecim kroku wykorzystamy wbudowane narzędzie chkdsk do sprawdzenia błędów systemu plików na dysku. Program może automatycznie naprawić wykryte nieprawidłowości. Do wyboru mamy skanowanie w trybie tylko do odczytu z poziomu systemu operacyjnego (klikamy „Check”), które pozwoli tylko wykryć napotkane błędy lub pełne skanowanie umożliwiające także naprawę przy ponownym uruchomieniu komputera (wybieramy „Open Check Disk At Next Boot”).

windows_repair_chkdsk_epointer.pl

 

Step 4

Ostatni krok to opcjonalne uruchomienie System File Check, którego właściwości służą do sprawdzenia błędów w plikach systemu. Aplikacja rozwiązuje problemy z uszkodzonymi, niepasującymi i błędnymi plikami systemu.

system_file_check_epointer.pl

 

Kopia zapasowa

Jak informuje nas producent w zakładce programu Backup Tools, tworzenie kopii zapasowej przed jakąkolwiek naprawą jest tylko trochę mniej ważne od bicia naszych serc. Aby zrobić backup rejestru wystarczy kliknąć przycisk „Backup” znajdujący się pod „Registry Backup (Recommended)”. Następnie po wczytaniu całej struktury możemy wpisać dowolną nazwę kopii w polu „Backup Name”. Po kliknięciu „Backup Now” powinien pokazać się komunikat o poprawnym wykonaniu zadania: „Successful! ...” Program przy różnych operacjach sam wykonuje kopie bezpieczeństwa, jednak warto samemu upewnić się, czy w razie niepowodzenia będziemy mogli cofnąć zmiany.

windows_repair_backup_tools_epointer.pl

 

Kolejnym zabezpieczeniem jest stworzenie punktu przywracania systemu. W zakładce „Backup Tools” taki punkt wykonamy poprzez kliknięcie w „Create” z opcji „System Restore (Optional)”.

windows_repair_tworzenie_punktu_przywracani_systemu_epointer.pl

 

Aby przywrócić rejestr w zakładce „Backup Tools” wybieramy spod „Registry Backup (Recommended)” opcję „Restore” następnie w otwartym oknie przechodzimy do zakładki „Restore Registry”. W rozwijanej liście „Select Backup To Restore: (5)” wybieramy utworzoną przez nas kopię i klikamy „Restore Now”.

windows_repair_przywracanie_rejestru_epointer.pl

 

Aby cofnąć zmiany poprzez punkt przywracania systemu, w zakładce „Backup Tools” należy kliknąć w „Restore” z opcji „System Restore (Optional)”. Po wyświetleniu okna aplikacji systemowej wybieramy „Dalej”, następnie zaznaczamy punkt do którego chcemy przywrócić system oraz klikamy „Dalej”. Na końcu klikamy „Zakończ”. Po wykonaniu operacji, system uruchomi się ponownie.

przywracanie_systemu_epointer.pl

 

Dla osiągnięcia najlepszych i najszybszych rezultatów dokonywanych napraw zalecane jest uruchomienie systemu w trybie awaryjnym, w tym celu należy kliknąć „Reboot To Safe Mode” u dołu okna programu. Większość przedstawionych narzędzi wchodzi w skład systemu operacyjnego i do ich stosowania nie jest konieczne uruchomienie programu. Jednak Windows Repair posiada w zakładkach „Repairs” własne opcje przydatne w rozwiązywaniu problemów oraz jest wskazówką o czym warto pamiętać przed wykonywaniem napraw. Artykuł ten będzie elementarny dla wszystkich opisów napraw związanych z systemem Windows.