Drupal – historia darmowego CMF-a dla stron o dowolnym stopniu złożoności

Dodane przez AdrianM - pon., 09/11/2017 - 23:01
drupal8_logo

Postanowiłem nie wymyślać koła na nowo, dlatego zdecydowałem się skorzystać z gotowego, darmowego systemu zarządzania treścią. Wybór CMS-a, a dokładnie CMF-a, padł na Drupala. Decyzja ta nie była motywowana prostotą obsługi (na tym polu Drupal przegrywa z Wordpressem, którego serdecznie polecam początkującym webmasterom), ale elastycznością. Umożliwia on  stworzenie najbardziej zaawansowanych internetowych stron i aplikacji działających w sieci. Jego możliwości są więc ograniczone tylko dostępnymi technologiami. Na korzyść Drupala przemawia także fakt, że z jego zalet korzystają tacy pionierzy jak IBM, Intel czy Sony. Pierwszy wpis chcę poświęcić historii Drupala, na którym opiera się epointer.pl.

 

Początki

W 2000 roku Dries Buytaert i Hans Snijder – studenci Uniwersytetu w Antwerpii potrzebowali niezawodnego połączenia z internetem, jednak stałe łącze było ówcześnie rzadkie dla studentów w mieście z Regionu Flamandzkiego. Buytaert i Snijder stworzyli most bezprzewodowy pomiędzy ich akademikami i wpółdzielili modem ADSL Hansa pomiędzy ośmiu studentów. Następnie stworzyli witrynę, na której mogli ze sobą porozmawiać. Wymieniali oni notatki o stanie ich sieci, dzielili się newsami i opowiadali co zjedli na kolację. W ten sposób stworzyli mały framework treści. Początkowo oprogramowanie było bezimienne. Gdy Buytaert zakończył studia chciał pozostać w kontakcie ze znajomymi, dlatego postanowili opublikować swoją stronę w internecie. Szukając adresu dla witryny chciał ją nazwać dorp.org. Dorp z holenderskiego oznacza dla wsi, co miało odzwierciedlać społecznościowy charakter witryny. Jednak podczas rejestracji przy sprawdzaniu nazwy popełnił literówkę wpisując drop.org. Stwierdził, że omyłkowo wpisana nazwa – z angielskiego „kropla” (także „upadać”) - brzmi lepiej i taką ją pozostawił.

 

Skąd wzięła się nazwa Drupal?

Etymologia Drupala wzięła się od renderowania przez język angielski holenderskiego słowa „druppel” oznaczającego podobnie jak „drop” – „kroplę”. W 2001 roku Buytaert upublicznił kod źródłowy swojej koncepcji. Spotkało się to z pozytywną reakcją społeczności, która rozwinęła początkowo prosty system w jedną z najbardziej zaawansowanych platform do zarządzania treścią witryn internetowych.

 

Logo Druplicon

Spadająca kropla oparta jest na tej samej koncepcji, co nazwa systemu. Założeniem było stworzenie czegoś na wzór kropli. Podobnie jak rozwój Drupala, jego symbol wyszedł również od społeczności. Z pomysłów Stevena Wittensa i Kristjana Jansena powstało logo – spadająca niebieska kropla z białymi oczami w kształcie symbolu nieskończoności, z zakrzywionym noskiem i złośliwym uśmieszkiem.

drupal_logo_druplicon

 

Nieustanny rozwój

Zainteresowanie Drupalem wzrosło w 2004 roku. System pomógł zbudować w kandydatowi Partii Demokratycznej na prezydenta Stanów Zjednoczonych Howardowi Deanowi serwis „DeanSpace” – wspierający zdecentralizowaną sieć około 50 odrębnych i nieoficjalnych witryn, umożliwiającą  kontakt osób zaangażowanych w kampanię. Po jej zakończeniu w lipcu 2004 roku utworzono CivicSpace Labs – pierwszą firmę, której zadaniem było opracowywanie i rozpowszechnianie Drupala. Tą drogą podążyły również inne przedsiębiorstwa, które oferowały usługi związane z Drupalem. Obecnie aktualna i wciąż rosnąca lista oficjalnych usługodawców znajduje się na stronie: https://www.drupal.org/drupal-services/all?page=5. W czasie swojego istnienia Drupal miał duży wpływ na sposób publikowania treści w sieci, a otwartość kodu za sprawą entuzjastycznej społeczności przyczyniła się do poprawy jakości i możliwości CMF-a. Istnieje pogląd, że jeśli w internecie pojawi się jakaś idea, kilka dni później powstaje odpowiednia, publikowana na serwerach Drupala modyfikacja, która pozwoli zrealizować pomysł.

 

Źródła:

www.drupal.org

T. Tomlinson - Beginning Drupal 7