Simplytest.me – testowanie rdzeni, modułów i skórek Drupala

Dodane przez AdrianM - pon., 11/13/2017 - 07:52
logo_simplytest.me_epointer.pl

Za pomocą strony simplytest.me możemy łatwo sprawdzić nowe funkcje i usprawnienia kolejnych wydań rdzenia Drupala oraz jakie skutki przyniesie instalacja danej skórki czy modułu bez ingerowania w kod naszej strony. Ponadto gdy planowane zmiany wykonamy na próbnej witrynie, ewentualne niepowodzenia i wdrażanie rozwiązań nie wpłynie na wydłużenie przerwy technicznej. Dzięki temu nasza strona będzie mogła pozostać dłużej dostępna dla użytkowników.

 

Konfiguracja i instalacja testowanej witryny

Na tytułowej stronie znajduje się generator próbnej strony opartej na Drupalu. Dzięki niej mamy możliwość testować przez 24 godziny dowolne rdzenie Drupala, również te w wersjach testowych oraz moduły czy szablony witryn CMF-a. Po przejściu na stronę https://simplytest.me, w polu „Enter a project name:” wpisujemy nazwę modułu, skórki albo po prostu „Drupal” dla przetestowania wybranego z rozwijanej listy core’a.

simplytest.me_epointer.pl

 

Kliknięcie w opcję „Advanced options” daje nam możliwość przetestowania więcej niż jednego modułu albo skórki oraz doinstalowania patch’y. Przykładowa instalacja będzie miała na celu wypróbowanie modułów ShareThis (dodanie możliwości udostępniania treści w mediach społecznościowych), PathAuto (automatyczne generowanie ujednoliconych formatów adresowania zasobów – URL-i) oraz szablonu „Business”. Inne rozszerzenia i skórki można doinstalować standardowo także w wersji próbnej strony. Po wpisaniu wybranych nazw (generator automatycznie wyszukuje frazy, ze wskazaniem na rodzaj testowanego elementu) rdzenia, modułów czy skórek wybieramy „Launch sandbox”. 

testowanie_modulow_skorek_drupal_epointer.pl

 

Następnie czekamy około minuty na pobranie na nasz nowy testowy serwer niezbędnych zasobów. Po wykonaniu tego procesu kreator przejdzie automatycznie do następnego kroku.

instalacja_testowa_modulow_drupal_epointer.pl

 

Na tym etapie startuje odmierzający 24h zegar, widoczny u dołu strony. Dalsza część jest standardową instalacją Drupala, jednak w dużej mierze z narzuconą przez simplytest.me konfiguracją. Wybieramy język polski i klikamy „Save and continue”.

instalacja_probna_drupal_epointer.pl

 

Kolejno mamy do wyboru jeden z profili instalacyjnych. Dla ułatwienia i przyśpieszenia procesu konfiguracji zaznaczamy „Standardowe”, a następnie „Zachowaj i kontynuuj”.

drupal_test_wybierz_profil_instalacyjny_epointer.pl

 

W kolejnym kroku pozostawiamy bez zmian narzuconą konfigurację bazy danych (zapewne będzie się ona różniła od przedstawionej poniżej) oraz wybieramy „Zachowaj i kontynuuj”.

wersja_testowa_drupal_konfiguracja_bazy_danych_epointer.pl

 

Dwa następne etapy – instalacja witryny i tłumaczeń - przebiegną automatycznie i potrwają około minuty.

drupal_proba_aktualizowanie_tlumaczen_epointer.pl

 

Po czym zostaniemy przekierowani na przedostatnią stronę konfiguracji, na której poza przejrzeniem niezmiennych opcji, możemy wybrać pożądane ustawienia regionalne, zachować zmiany i kontynuować.

testowanie_drupala_konfiguracja_witryny_epointer.pl

 

Na ostatniej stronie dokonają się jeszcze automatycznie aktualizacje tłumaczeń, a następnie naszym oczom ukaże się testowy Drupal. Loginem oraz hasłem do panelu administracyjnego jest „admin”.

testowy_drupal_epointer.pl

 

Testowanie Drupala

Po przejściu do zakładki modułów (w polskiej wersji językowej są niefortunnie przetłumaczone jako „Rozszerz”) możemy dowiedzieć się, że moduł Pathauto został dodany do listy, jednak do działania wymaga także innych komponentów. Nie będziemy ich instalować, niniejszy artykuł ma skupić się głównie na możliwościach simplytest.me, a wybrane moduły i skórka są tylko pretekstem ku temu.

pathauto_drupal_probna_wersja_epointer.pl

 

Wypróbujemy natomiast inny wybrany moduł – ShareThis, zaznaczając go na liście i klikając „Instaluj” (pod listą).

sharethis_modul_drupal_test_epointer.pl

 

Następnie zostaniemy poinformowani o włączeniu modułu ShareThis.

wlaczanie_modulu_sharethis_drupal_test_epointer.pl

 

Wystarczy już tylko stworzyć nową treść, aby stwierdzić, że testowany ShareThis działa według naszych zamierzeń. Ikony przekierowujące do serwisów społecznościowych są widoczne zarówno na stronie głównej pod skróconą formą artykułów oraz pod treścią publikacji (niestety, już po kilku testach modułu i sprawdzeniu działania w różnych przeglądarkach, ShareThis okazał się działać niestabilnie z Drupalem 8.4.2, a jego konfiguracja nie dawała zamierzonych efektów).

sharethis_test_drupal_epointer.pl

Przetestujmy jeszcze zmianę skórki z domyślnej „Bartik” na dodaną w konfiguratorze „Business”. Standardowo wchodzimy do zakładki „Wygląd” i z „Odinstalowanych skórek” wybieramy opcję „Zainstaluj i ustaw jako domyślną” znajdującą się pod skórką „Business”.

testowanie_drupal_zmiana_skorki_epointer.pl

 

Następnie dostaniemy informację, że „Skórka Business jest teraz skórką domyślną”. Możemy już sprawdzić efekty zmian i zabrać się do wprowadzanie spersonalizowanych modyfikacji zainstalowanych modułów i skórki.

wyprobowanie_drupal_skorka_business_epointer.pl

 

Możliwości, wygoda i szybkość testów przeprowadzanych na CMF-ie Drupal są niewątpliwymi zaletami konfiguratora simplytest.me. Wcześnie przeprowadzone próby sprawią, że praca na docelowej witrynie będzie bardziej efektywna i łatwiejsza. Pozwoli zaoszczędzić czas (przeznaczony na funkcjonowanie stron w sieci), a w przypadku komercyjnych serwisów, także pieniądze. Entuzjaści i osoby chcące skorzystać z modułów nieobsługiwanych przez nowe wersje docenią również wariant wybrania starszych rdzeni i zapoznania się z historycznymi wydaniami Drupala.